آموزش

تفاوت وی پی اس و وی پی ان

تفاوت وی پی اس و وی پی ان

VPS و VPN به یکدیگر شبیه هستند؛ اما آنها دو مورد متفاوت هستند که هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند. از آنجایی که اشتباه‌گرفتن عادی است، در این متن، تفاوت وی پی اس و وی پی ان را برای شما بیان می‌کنیم تا آگاهی کاملی نسبت به آن‌ها پیدا کنید. پس تا انتها برای آگاهی از فرق vps و vpn با ما همراه باشید.

وی پی اس چیست؟

VPS یک نوع سرور مجازی است که شما می‌توانید داده‌های خودتان را روی این نوع سرور ذخیره کنید. سرور مجازی، در واقع، یک سرور فیزیکی را به چندین سرور مجازی تقسیم می‌کند. این سرورها موجود جداگانه‌ای دارند و از این جهت محدودیت نخواهد داشت.

وی پی اس برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

شما می‌توانید از وی پی اس برای میزبانی، وبلاگ، سایت یا موارد مختلف دیگری استفاده کنید. در ادامه مهم‌ترین موارد را برای شما بیان می‌کنیم:

 • زمانی که میزان داده‌های شما از حد هاست اشتراکی بیشتر شده و نیاز به منابع بیشتری نیاز دارید.
 • قصد میزبانی از چندین وب سایت روی یک هاست دارید و نمی‌خواهید هر کدام از آن‌ها روی میزبان جدایی باشند.
 • برنامه یا نرم افزاری دارید که نیاز به تنظیمات خاص دارد یا منابع سی پی یو بسیار زیادی نیاز دارد.
 • یک دولوپر هستید و برای آزمایش تغییرات انجام‌شده روی وب سایت قبل از منتشر‌کردن آن‌ها روی سایت اصلی، می‌توانید وی پی اس را به کار ببرید.

مزیت‌های وی پی اس چیست؟

در ادامه مزیت‌های وی پی اس را برای شما بیان می‌کنیم:

 • مقیاس‌پذیر‌بودن وی پی اس به شما امکان می‌دهد تا بتوانید به راحتی منابع خودتان را کاهش و افزایش دهید و کمک می‌کند تا در مواقعی که میزان داده‌ها زیاد می‌شود، دچار مشکل نشوید.
 • وی پی اس نسبت به سرور اختصاصی، مقرون به صرفه‌تر است، زیرا در آن شما منابع را با دیگران مشترک هستید؛ اما در عین حال نظارت کاملی روی سرور خودتان دارید.
 • سرعت اجرای VPS بسیار بالا است؛ زیرا فضای سرور شما به طور کامل از دیگران جدا است، حتی اگر در یک سرور فیزیکی یکسان باشند.
 • شما کنترل کاملی روی وی پی اس دارید، می‌توانید به راحتی آن را شخصی‌سازی کنید، پورت‌های سرور را تغییر دهید و یا ویژگی‌های دیگری به سرور خودتان بدون مشورت با ارایه‌دهنده، اضافه کنید.

وی پی ان چیست؟

وی پی ان، هیچ ارتباطی با میزبانی سایت‌ها و هاستینگ برخلاف VPS ندارد. VPN آدرس آی پی شما را به طور کامل مخفی می‌کند و ترافیک شما را رمزنگاری می‌کند تا کسی نتواند استفاده شما از وی پی ان را تشخیص دهد. همچنین دارای ویژگی‌های امنیتی زیادی است. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند تا در هنگام استفاده ازوی پی ان برای وب گردی یا انجام کارهای دیگر، از نظر امنیت خیالتان به طور کامل راحت باشد و هکرها نتوانند به سیستم شما دسترسی پیدا کنند.

نحوه کارکرد وی پی ان ها به چه صورتی است؟

هنگامی که خرید vpn، دانلود و نصب آن را انجام می‌دهید و با استفاده از آن به اینترنت متصل می‌شوید، این برنامه بین شما و سرور اینترنت واسطه می‌شود، سرور را دور می‌زند و ترافیک اینترنت شما را هدایت می‌کند تا شما بتوانید محدودیت‌های موجود سایت‌ها و مکان خودتان را به طور کامل دور بزنید.

از وی پی ان باید در چه مواردی استفاده کنید؟

برای بهبود امنیت و سرعت خودتان در هنگام اتصال به اینترنت باید، خرید فیلتر شکن و نصب آن را انجام دهید. در ادامه برخی از مهم‌ترین موارد استفاده وی پی ان را به شما معرفی می‌کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید:

 • هنگامی که از وای فای عمومی استفاده می‌کنید و هیچ ابزار امنیتی روی سیستم شما نصب نیست، باید از وی پی ان استفاده کنید. وگرنه هکرها و افراد مختلف می‌توانید به سیستم شما دسترسی پیدا کنند و حریم خصوصی شما به خطر می‌افتد. همچنین هکرها می‌توانید داده‌های شما را سرقت کنند و از آن‌ها برای اهداف مختلف استفاده کنند.
 • اگر می‌خواهید آی اس پی اینترنت، نتواند تشخیص دهد که شما با استفاده از اینترنت، چه کارهایی انجام می‌دهید، باید از وی پی ان استفاده کنید. زیرا وی پی ان آی پی شما را به طور کامل مخفی می‌کند.
 • برای دسترسی ایمن به سایت‌های مختلف، باید از این نوع برنامه‌ها استفاده کنید. زیرا ویژگی‌های امنیتی مختلفی دارند و می‌توانند از این جهت خیالتان را به طور کامل راحت کنند.
 • هنگامی که می‌خواهید از شر تبلیغات مزاحم خلاص شوید و در هنگام مرورکردن سایت‌ها توسط آن‌ها اذیت نشوید. زیرا این سایت‌ها آی پی شما را مخفی می‌کنند و به این صورت افراد دیگر نمی‌توانند آی پی را تشخیص دهند تا برای شما تبلیغ ارسال کنند.

مزیت‌های وی پی ان چیست؟

در ادامه مهم‌ترین مزیت‌های وی پی ان را به شما معرفی می‌کنیم و توضیحات لازم پیرامون آن‌ها را بیان می‌کنیم:

 • امنیت وی پی ان‌ها بسیار بالا است، زیرا آن‌ها ترافیک شما را رمزنگاری می‌کنند. به این صورت در هر جایی می‌توانید با خیال راحت به وب گردی یا جستجو در اینترنت بپردازید و از این نظر دغدغه‌ای نداشته باشید. همچنین از ویژگی‌های امنیتی دیگری برخوردار است که در هنگام استفاده شما از وای فای عمومی، باعث می‌شود تا امنیت ترافیک شما به طور کامل حفظ شود. به این صورت از جهت نفوذ بدافزارها و نرم‌افزارهای آلوده به سیستم خودتان خیالتان به طور کامل راحت می‌شود.
 • آی پی شما را مخفی می‌کند که باعث می‌شود تا افرادی مانند مارکترها نمی‌توانند آی پی شما را تشخیص دهند، داده‌های شما را جمع‌آوری کنند و از آن‌ها برای تبلیغات آزاردهنده ارسال کنند.
 • امکان دسترسی بدون محدودیت به سایت‌های مختلف در سرتاسر دنیا برای شما ممکن می‌شود. به این صورت کسی نمی‌تواند دسترسی شما را محدود کند یا مشکلی در این زمینه برای شما ایجاد کند.

تفاوت‌های VPN و VPS در چه چیزهایی است؟

در ادامه تفاوت وی پی اس و وی پی ان را برای شما بیان می‌کنیم. وی پی اس و وی پی ان، در حوزه‌های مختلفی هستند و هیچ ارتباطی به یکدیگری ندارند. شما از وی پی اس برای میزبانی سایت و داده‌های مربوط به آن استفاده می‌کند؛ اما از وی پی ان برای دورزدن تحریم‌ها، بالابردن امنیت و سرعت سیستم خودتان در هنگام استفاده از اینترنت استفاده می‌کنید.

یکی از بهترین وی پی ان‌های موجود در بازار، Dorvpn است که هم سرعت بسیار بالایی دارد و هم از امنیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است و بهترین گزینه برای دورزدن تحریم‌ها و بالابردن امنیت و سرعت به شمار می‌آید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم، فرصت را از دست ندهید و همین الان برای دانلود وی پی ان دور و نصب آن اقدام کنید.

VPS و VPN را با یکدیگر اشتباه نگیرید

وی پی ان، وی پی اس، هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند و تنها از نظر اسمی، مشابه هستند. در قسمت‌های تعریف، مزیت‌ها، نحوه کارکرد و تفاوت vps و vpn را بیان کردیم تا آن‌ها را بشناسید و آن‌ها را با یکدیگر اشتباه نگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *